KRWAWIENIE Z ODBYTU
Krwawienie z odbytu
Obecność świeżej krwi lub skrzepów krwi w stolcu określa się jako krwawienie z odbytu. Warto odróżnić obecność świeżej krwi jedynie na papierze toaletowym lub powlekającej pasemkami grudę kałową czy obecnej w wodzie obok stolca w muszli klozetowej od skrzepów krwi czy krwi przemieszanej z masami kałowymi. Taka orientacyjna ocena pozwala w przybliżeniu określić, czy źródłem krwawienia jest sam odbyt czy też do krwawienia doszło w świetle jelita i dlatego krew ma już zmieniony wygląd (np. w postaci skrzepów czy pasemek przemieszanych z masami kałowymi).
Co należy zrobić w przypadku pojawienia się krwi z odbytu?
W przypadku pojawienia się krwawienia z odbytu, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który najprawdopodobniej przeprowadzi badanie jelita grubego. Najprostsze, ale też wartościowe badanie, to bezpośrednia ocena placem przez odbyt (tzw. badanie per rectum), uzupełniona wziernikowaniem krótkim aparatem – anoskopem lub nieco dłuższym – rektoskopem. Jeśli podczas tego badania u osoby przed 40 rokiem życia lekarz w sposób pewny rozpozna chorobę hemoroidalną, nie ma bezwzględnej konieczności kontynuowania diagnostyki.
Brak zmian w odbycie, niepewność co do powiązania krwawienia z odbytu z hemoroidami, wiek ponad 40 lat, obciążenie rodzinne rakiem jelita grubego lub wystąpienie innych objawów (niedokrwistość, chudnięcie) skłaniają do endoskopowej oceny całego jelita grubego – kolonoskopii.
Możliwe przyczyny krwawienia z odbytu:
- hemoroidy (popularnie nazywane żylakami odbytu)
- inne zmiany naczyniowe (np. wady w budowie naczyń krwionośnych)
- stany zapalne jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, infekcje bakteryjne itp.)
- uchyłki jelita grubego
- zmiany nowotworowe
- zaburzenia w krzepnięciu krwi
- zmiany niedokrwienne (zaburzenia w ukrwieniu jelita)
- urazy