Zaburzenia równowagi jelitowej

Najczęstsze przyczyny to antybiotykoterapia, zakażenia wirusowe i bakteryjne, silny stres, niewłaściwa dieta, zatrucia, alergeny pokarmowe, pasożyty przewodu pokarmowego, choroby zapalne o podłożu immunologicznym.

Ekosystem

Ciało człowieka jest złożonym ekosystemem komórek ludzkich i drobnoustrojów. Liczba komórek mikroorganizmów dziesięciokrotnie przewyższa liczbę komórek naszego ciała. Jak to możliwe?Rozwiązanie zagadki tkwi w wielkości komórek. Bakteryjne są wielokrotnie mniejsze od ludzkich i znajdują się głównie w jelicie. Ogólna masa bakterii jelitowych wynosi 0,5-1,5 kg.

Mikroflora jelitowa bierze udział w trawieniu, rozkładając związki nieprzyswajalne dla człowieka, wytwarza witaminy z grupy B, witaminę K, kwas foliowy i pantotenowy oraz chroni przed inwazją gatunków chorobotwórczych. Przyjazne bakterie uniemożliwiają zasiedlenie jelita bakteriom niebezpiecznym, współzawodniczą z nimi o składniki odżywcze i miejsca przyczepu do komórek nabłonka jelita, stymulując wytwarzanie przeciwciał i produkując substancje bakteriobójcze.

Continue reading

Niezwykłe bakterie korzystne dla zdrowia

Rola mikroflory w jelicie grubym

Od niedawna zdaliśmy sobie sprawę z faktu, że nasze zdrowie zależy od właściwego pożywienia. Nadmiar szkodliwych substancji w naszym otoczeniu obniża sprawne funkcjonowanie układu trawiennego. Zanika naturalna flora bakteryjna. Pojawia się niestrawność, proces powolnego samozatrucia organizmu i rozwój poważnych patologii, które z biegiem lat mogą prowadzić do naruszenia podstawowych funkcji wielu narządów, do otyłości a nawet zmian nowotworowych.

Dla zdrowej mikroflory jelita niezbędny jest odpowiedni poziom “dobrych” bakterii. Bakterie te są naturalnymi lokatorami ludzkich wnętrzności i żyją z człowiekiem w symbiozie. Preparat ProctoLact-M zapewnia w jednej saszetce aż dwa miliardy żywej kultury “dobrych” bakterii Lactobacillus rhamnosus PL1. Produkt ten należy do grupy tzw. probiotyków – “przyjaznych” bakterii uczestniczących w ostatnim stadium trawienia. Chroni organizm przed wpływem substancji zanieczyszczających, neutralizuje działanie produktów ubocznych przemiany materii i toksyn. Ściśle współpracuje z

Continue reading

Dysbioza – matka chorób

Dysbioza jelit

Dysbioza jelit zawsze towarzyszy każdej ostrej chorobie. To ona jest odpowiedzialna za brak apetytu, nudności, wzdęcia czy biegunki towarzyszące infekcji. Objawy te zwykle ustępują samoistnie po wygaśnięciu ostrej fazy choroby. Ekosystem mikroflory jelitowej posiada bowiem jak każde środowisko naturalne zdolność powrotu do równowagi. Dość często jednak zdarza się, że spustoszenia wywołane chorobą są duże lub trwają zbyt długo i szybki powrót do eubiozy nie jest możliwy. Wówczas dysbioza trwa dłużej. To ona właśnie jest odpowiedzialna za przewlekające się objawy po infekcyjne. Jeżeli stan dysbiozy pogłębia się na przykład w wyniku stosowanych leków farmakologicznych, chemii spożywczej, czy niewłaściwego żywienia to prowadzi ona nieuchronnie do rozwoju przewlekłych dolegliwości, często pozornie wcale nie związanych z układem pokarmowym. Stopniowo rozwijają się, więc tak zwane choroby cywilizacyjne takie jak alergie, zaburzenia przemiany materii, miażdżyca, cukrzyca a także choroby nowotworowe. Powszechność ich występowania wynika z powszechności występowania dysbiozy. Dlatego też dysbiozę możemy uznać za matkę chorób towarzyszących postępowi współczesnej cywilizacji. Continue reading