SWĘDZENIE ODBYTU
Świąd odbytu to problem, który, niestety, może przytrafić się każdemu. Nasilony świąd odbytu uniemożliwia aktywność zawodową i wpływa w istotny sposób na codzienne życie. Pieczenie i świąd najczęściej ulegają nasileniu w nocy. Wbrew pozorom, świąd nie dotyka tylko osób nie dbających o higienę intymną, pojawia się także z powodu nadmiernej wrażliwości na używane środki chemiczne czy papier toaletowy, niewłaściwej diety, wzmożonej potliwości lub alergii. Ustalenie przyczyny świądu jest bardzo ważne i warunkuje wyleczenie pacjenta.
Najczęściej rozpoznaje się świąd idiopatyczny, czyli taki, którego przyczyna nie jest znana. Świąd idiopatyczny rozpoznawany jest w ponad 50% przypadkach pacjentów ze świądem odbytu. U pacjentów ze świądem idiopatycznym badanie proktologiczne wypada prawidłowo. W pozostałych przypadkach świąd jest wtórnym objawem innych chorób.
Do przyczyn wtórnego świądu zalicza się:
- alergię. Najczęściej jest to uczulenie na substancje bezpośrednio stykające się ze skórą tzw. alergia kontaktowa. Takimi substancjami uczulającymi może być proszek do prania, mydło, krem. Alergenami mogą być również pokarmy i leki (np. antybiotyki).
- choroby proktologiczne (choroba hemoroidalna, szczelina, przetoka, wypadanie odbytnicy, niewydolność mięśni zwieraczy); Wysięk i wydzielina zapalna wydostająca się w tych chorobach z kanału odbytu, drażni skórę powodując pieczenie i świąd;
Choroby odbytu i jego okolic, które mogą wywołać świąd, to m.in:
- grzybica odbytu,
- grzybica skóry w okolicach odbytu,
- zakażenie bakteryjne skóry okolic odbytu,
- zakażenie wirusowe okolic odbytu,
- łuszczyca okolic odbytu,
- liszaj,
- wyprysk,
- atopowe zapalenie skóry,
- leukoplakia,
- szczelina odbytu,
- hemoroidy,
- wypadanie odbytnicy,
- ropień,
- przetoka okołoodbytnicza,
- kłykciny kończyste.
Swędzenie odbytu pojawia się także po operacjach proktologicznych – jest to tzw. mokry odbyt. Ciągłe wydzielanie śluzu i ropy z odbytu podrażnia odbyt i skórę wokół niego, a drapanie i pocieranie tych okolic, tylko pogarszają świąd i dyskomfort.
Uporczywe swędzenie odbytu może być także spowodowane wrodzoną nadwrażliwością na używane środki higieniczne, proszek do prania, płyn do płukania czy na papier toaletowy (dotyczy to głównie pachnącego papieru toaletowego – świąd odbytu wywołują substancje zapachowe).
Częstą przyczyną świądu w okolicy odbytu jest nieodpowiednia higiena miejsc intymnych, używanie podrażniających skórę, szorstkich ręczników, a także nadmierne pocenie się.
Swędzenie odbytu a dieta
Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo świądu odbytu to także nieodpowiednie odżywianie. Na swędzenie odbytu w szczególności narażone są osoby, które:
- jedzą dużo czekolady, żółtych serów, cytrusów, pikantnych potraw,
- piją dużo piwa, innych alkoholi, słodzonych, gazowanych napojów, kawy, herbaty lub mleka,
- nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości żelaza, witaminy A i D
- są otyłe
Długotrwała biegunka również może wywołać swędzenie odbytu. Biegunka może być skutkiem np. grypy żołądkowej, zapalenia jelit czy zwykłej niestrawności. Bardzo ważna jest więc zrównoważona dieta, zawierająca odpowiednią ilość błonnika – zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość prowadzi do problemów z wydalaniem.
Leczenie świądu odbytu
Po zbadaniu odbytu i odpowiednich badaniach diagnostycznych, lekarz stwierdzi, jaka jest przyczyna świądu i zaleci odpowiednie leczenie.